Przygotowanie auta przed dłuższą podróżą

Wybierasz się w dłuższą podróż – kilkaset lub nawet kilka tysięcy kilometrów? Niezależnie od tego, jakim samochodem jedziesz, warto najpierw odpowiednio przygotować swoje auto i pamiętać o tym, żeby w taką podróż zabrać kilka niezbędnych rzeczy.
Po pierwsze – odwiedź mechanika i sprawdź, czy pod maską wszystko działa jak trzeba. Dobremu mechanikowi wystarczy, że posłucha przez chwilę Twojego auta, a będzie wiedział, czy coś stuka nieprawidłowo, czy warto czemuś przyjrzeć się bliżej. Niech zwróci uwagę także na stan opon, zwłaszcza jeśli wybierasz się w podróż zimą, po trudnym terenie, po śliskiej drodze.
Po drugie – dobrze jest pomyśleć o wymianie oleju, co też możesz zrobić w warsztacie. Koniecznie uzupełnij także płyn do chłodnicy oraz płyn w spryskiwaczach – bez odpowiedniego poziomu płynów nie możesz jechać w trasę.
Ponadto sprawdź, w jakim stanie jest Twoja zapasowa opona, jeśli jej nie używałeś od dłuższego czasu. Jadąc w trasę musisz być spokojny, że w każdej chwili możesz zmienić koło. Upewnij się również, że wozisz lewarek i odpowiednie klucze do kół.
Kolejna sprawa, o którą warto zadbać, to ciśnienie w oponach. Sprawdzisz je na stacji benzynowej – upewnij się, że jest właściwe, to pozwoli Ci jechać bardziej ekonomicznie.

przygotowanie auta przed podróżą

Co jeszcze powinieneś sprawdzić przed wyjazdem? Z pewnością światła – czy wszystkie działają, jeśli nie, wymienić żarówki w tych niedziałających. Warto kupić dodatkowy komplet i wozić go zawsze w samochodzie. Sprawdź gaśnicę, czy nie upłynął jej termin ważności i czy ma przynajmniej 1kg środka gaśniczego. Ponadto zobacz, czy na pewno masz trójkąt ostrzegawczy.
Inne akcesoria, które warto wozić ze sobą, a już z pewnością przydadzą się w dłuższej trasie to rolety przeciwsłoneczne na boczne szyby i mata zatrzymująca światło na przednią szybę (jeśli jedziesz w trasę latem) oraz odmrażacz do szyb i zamków i skrobaczka, jeśli wybierasz się w dłuższą podróż zimą. Nie zaszkodzi wziąć ze sobą również okulary słoneczne (o każdej porze roku) oraz zestaw narzędzi i kamizelkę odblaskową.